Državna smotra projekata iz građanskog odgoja i obrazovanja

U  Zagrebu 23. svibnja 2015. održana je Državna smotra projekata iz građanskog odgoja i obrazovanja. Na smotri su sudjelovali učenici četvrtog razreda OŠ Koprivnički Bregi i to: Marcel Tušek, Patrik Šimunić, Anja Loinjak i Sanda Varović s mentoricom Dragicom Horvat-Fuček te predstavili svoj projekt Rječnik bregovskih riječi i izraza.

Smotra je započela u 9,00 sati u Gornjogradskoj gimnaziji na Trgu Katarine Zrinske uvodnim obraćanjem učenicima i njihovim mentorima Ines Loknar, predstavnice Ureda Vlade RH za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, Ružice Šimunović voditeljice službe za građane Hrvatskog sabora i Marina Mrčele suca Vrhovnog suda Republike Hrvatske.

Ekipa OŠ Koprivnički Bregi predstavila je  svoj projekt u Gornjogradskoj gimnaziji  od 09,45 do 10,10 sati pred prosudbenim povjerenstvom u sastavu Jasne Kraljić-Cmrk

Senke Soldat, a od 10,50 do 11,20 sati posjetili su Hrvatski sabor.

Dragica Horvat-Fuček

Županijska smotra projekata iz građanskog odgoja

U Osnovnoj školi „Đuro Ester“ u Koprivnici 27. ožujka 2015. održana je 10. županijska smotra projekata iz građanskog odgoja. Na smotri su sudjelovali učenici 4. razreda OŠ Koprivnički Bregi i to: Marcel Tušek, Patrik Šimunić, Anja Loinjak i Sanda Varović   te predstavili svoj projekt Rječnik bregovskih riječi i izraza. Plasirali su se na državnu smotru projekata koja će se održati 23. svibnja u Zagrebu.

mentorica Dragica Horvat-Fuček

Rječnik bregovskih riječi i izraza

U utorak 21. travnja 2015. učenici četvrtog razreda predstavili su Projekt Građanin pod nazivom Rječnik bregovskih riječi i izraza načelniku Mariju Hudiću i vijećnicima Općine Koprivnički Bregi  na sjednici općinskog vijeća.

Rječnik bregovskih riječi i izraza

Naš rječnik bregovskih riječi i izraza je vrlo zanimljiv.  Poseban je po tome što možete pronaći više bregovskih riječi za jednu književnu riječ. Evo nekoliko primjera japa, jotec- tata, očale, cvikeri – naočale, košak, pleča- rame, pojata, štala- staja. U  rječniku ima još mnogo takvih primjera.  Pronašli smo vrlo neobične zaboravljene riječi i izraze, evo nekoliko primjera fute- pletenice hamalije – šala na neobičan način, halinje – odjeća, pocek- pra. Rječnik sadrži 405 riječi. Na slova Ć,  DŽ i LJ nismo pronašli riječi, jer na ta slova ne postoje riječi u kajkavskom bregovskom govoru.  Na slovo A prikupili smo 1 riječ, na slovo B 18 riječi, na slovo C 15 riječi, na slovo Č 13 riječi, na slovo D 18 riječi, na slovo Đ 2 riječ, na slovo E 1 riječ, F 18 riječi, na slovo G 8 riječi, na slovo H 7 riječi,  na slovo I 5 riječ, na slovo J 13 riječi, na slovo K 22 riječi, na slovo L 14 riječi, na slovo M 15 riječi, na slovo N 15 riječi, na slovo Nj 2 riječi, na slovo O 17 riječi, na slovo P 47 riječi, na slovo R 14 riječi, na slovo S 29 riječ, na slovo Š 34 riječi, na slovo T 25 riječi, na slovo U 1 riječ, na slovo V 24 riječi, na slovo Z 19 riječi i na slovo Ž 8 riječi.

Nažalost u rječniku bregovskih riječi i izraza nisu pobrojene sve riječi jer nismo mogli posjetiti sve starije mještane Koprivničkih Bregi. Pobrojene su samo one riječi koje smo mi uspjeli prikupiti.

Nastavite tamo gdje smo mi stali!

Projekt Građanin

Učenici četvrtog razreda uz pomoć svoje učiteljice Dragice Horvat-Fuček odlučili su ove školske godine istraživati znaju li i  učenici  i učitelji naše Škole, naši roditelji te ostali mještani Koprivničkih Bregi važnost bregofske riječi i bregofskog rječnika.

rjecnik.docx

« Travanj 2018 »