COMENIUS PROJEKT U NAŠOJ ŠKOLI

Autor: Antonija Šikulec, 20. 8. 2012.

Kraj nastavne godine 2011./2012. Osnovnoj školi Koprivnički Bregi, Općini Koprivnički Bregi i cijeloj lokalnoj zajednici donosi izuzetno dobre vijesti, koje ćemo vam s radošću predstaviti.

S ponosom Vas izvješćujemo o velikom uspjehu koji smo ostvarili vezanim uz prijavu za dodjeljivanje financijske potpore za Comenius multilateralna školska partnerstva.

Posljednje vijesti iz naše škole odnosile su se na pronalazak partnera za eventualno sudjelovanje u Comenius multilateralnom projektu Customs, traditions and art: a river flowing around Europe (Običaji, tradicija i kultura – rijeka koja teče Europom). Nakon toga, OŠ Koprivnički Bregi je, na čelu s koordinatoricom projekta učiteljicom njemačkoga jezika Sunčicom Vuljak, u veljači 2012. izradila zahtjevnu prijavnu dokumentaciju i uputila ju na Natječaj za Program za cjeloživotno učenje za 2012. godinu Agenciji za mobilnost i programe Europske unije. Rezultate natječaja smo dočekali i iako smo bili puni nade i vjere u uložen trud i rad, nemalo su nas iznenadili. Osnovnoj školi Koprivnički Bregi dano je zeleno svjetlo za ulazak u dvogodišnje multilateralno školsko partnerstvo s još 6 europskih zemalja,  Italija ( Milano ), Poljska ( Poznan ), Španjolska ( Jarez de la Frontera ), Turska ( Adiyaman ), Latvija ( Madona ) i Rumunjska ( Cosmesti ). Zajedničku stranicu možete pogledati na

http ://rivercomenius.weebly.com/indeks.html

Projekt će se provoditi kroz školske godine 2012./2013. i 2013./2014., a školi će za provođenje mobilnosti biti dodijeljena financijska sredstva u iznosu od 14 000 eura.

Formalnu valjanost naše prijave provjerili su ocjenjivači Agencije za mobilnost i programe EU, a kvalitetu prijave partnerstva ocijenila su dva ocjenjivača Nacionalne agencije koordinatora. Srednja ocjena dvaju ocjenjivača unesena je u bazu podataka Europske komisije, koja je potom sastavila europsku rang ljestvicu svih projekata partnerstva prema dobivenim bodovima i dostupnom budžetu nacionalnih agencija. Europska ljestvica i nacionalna ljestvica s partnerstvima dostavljena je nacionalnim agencijama u kojima sudjeluju ustanove dotične države (u našem slučaju, Agenciji za mobilnost i programe EU).

Kao što sam naziv projekta navješćuje, bavit ćemo se običajima, tradicijom i kulturom našeg sela i čitave regije. Preko glazbe, plesa, gastronomije, likovne umjetnosti te mnoštva drugih segmenata specifičnih za naše selo i podravski kraj povezat ćemo se s europskim zemljama partnerima, ali i razvijati svijest o vrijednosti drugih kultura i njihovim različitostima. Ovo veliko priznanje cijeloj našoj zajednici donijet će nezamislivo mnogo pozitivnih vrijednosti, prijateljstava i širokih vidika pomoću kojih ćemo bolje upoznati i sami sebe. Projekt na europskoj razini traži puno odricanja i zalaganja te stoga očekujemo pomoć i podršku čitave lokalne zajednice, kako Općine Koprivnički Bregi tako i  Koprivničko-križevačke županije te brojnih udruga koje djeluju na našem području. Ne zaboravimo djecu i roditelje naše škole, koji će zajedno s nama djelatnicima biti u fokusu svih aktivnosti vezanih uz projekt i čiji će trud i rad biti najbolji pokazatelji uspješnosti.

Veselimo se zajedničkoj suradnji i podizanju naše škole i cijele Općine na jednu višu, europsku razinu.

« Travanj 2024 »