ČITANJEM DO ZVIJEZDA

Autor: Bruno Ritoša, 8. 3. 2022.

Čitanjem do zvijezda – kviz u znanju i kreativnosti manifestacija je koja slavi knjigu, čitanost i načitanost, knjižnice i obrazovanje, promiče istraživački rad, timski rad, ali i individualan napor. To je projekt Hrvatske mreže školskih knjižničara koji su pokrenuli knjižničari entuzijasti iz Međimurske županije, namijenjen učenicima viših razreda osnovnih škola i učenicima srednjih škola.

Ovogodišnja tema bila je “Knjiga i film”, a knjige s kojima su se družili naši učenici bile su: „Dom gospođice Peregrine za čudnovatu djecu Ransoma Riggsa, „Vještice“ Roalda Dahla i „Tajni vrt“ Frances Hodgson Burnett, zahtjevna literatura iz koje se moglo mnogo naučiti o britanskoj, norveškoj, indijskoj, židovskoj i američkoj kulturi. Glavni likovi su vrlo posebni i neobični, većina njih su siročad bez oba ili jednog roditelja koji se trude zacijeliti svoje emotivne rane nastale kao posljedica ratnih vihora, epidemija ili nesretnih životnih okolnosti. Likovi su uronjeni u čudesne i fantastične svjetove i traže koncentriranog i predanog čitatelja.

Ove je knjige čitalo i gledalo njihove filmske adaptacije petnaest učenika: Filip Sršek i Zara Zvonarek iz 6.a; Lucija Stanešić, Leona Širić i Hana Kuhta iz 6.b; Lana Zagorščak, Dora Halaček, Mia Krapinec, Izabela Hana Krapinec i Dorotea Skvaža iz 7.r;  Luna Varga, Klaudia Krapinec i Jelena Mijatović iz 8.a te Viktorija Peroković i Lara Grošek iz 8.b. Učenice Luna Varga (8.a), Izabela Hana Krapinec (7.r.) i Dora Halaček (7.r.) su za pripremu uložile najviše truda i rada, stoga su nas i predstavljale na županijskoj razini jer su imale najbolje rezultate na školskoj razini. Mentorica im je bila učiteljica Sanja Danček. Likovnim kreativnim uratkom predstavljala nas je marljiva i kreativna Ana Ravenski (7.r.) s kojom se na školskoj razini natjecala Lucija Kopričanec (8.b) uz mentorstvo učiteljice Tijane Mamić. Učenice su se natjecale kao školski tim 2.3.2022. „online“ i zajedno osvojile 8. mjesto.

Zahvaljujemo se na podršci i našim knjižničarkama, bivšoj Ivani Habijan i sadašnjoj Dijani Pleadin koje su nam pomogle oko nabavke knjiga do kojih je bilo jako teško doći pa je iz istog razloga i Škola kupila nekoliko naslova. U naslovu Natjecanja spominju se zvijezde, put koji smo zajedno prošli bio je zahtjevan i nikako zvjezdan, ometan koronom i „online“ nastavom i mnoge su škole odustale u startu, a neke po putu. Čestitamo našim učenicama koje su ustrajale i završile započeto, stoga možemo slobodno reći da su one naše zvijezde iz naslova.

Sanja Danček, prof.

« Listopad 2024 »