Kad zvoni?
MREŽA ŠKOLA BEZ NASILJA

Terenska nastava u Grazu i čokoladarnici Zotteer

U subotu, 29.4.2017., u 4:30 h s veseljem smo krenuli na put do drugog najvećeg grada u Austriji, Graza. To nezaboravno putovanje organizirala je učiteljica Sunčica Vuljak za sve učenike koji uče njemači jezik. U jutarnjim satima stigli smo u Graz i počeli s razgledavanjem grada. Obišli smo mnogo povijesnih znamenitosti i modernih građevina kao npr. Gottesplagenbild- zid sa freskom koja prikazuje tri pošasti stanovnika Graza za vrijeme vladavine Osmanskog carstva, mnogo zanimljivih ulica, most ljubavi, Murinsel-restoran na rijeci Muri. Zatim smo se penjali po mnogobrojnim stepenicama koje vode do vrha Schlossberga. Nakon toga otišli smo u Štajersku oružarnicu gdje smo vidjeli veliku kolekciju raznovrsnog oružja i oklopa. Poslije razgledavanja muzeja uputili smo se u Murpark. To je veliki trgovački centar gdje smo bili podjeljeni u skupine od četiri učenika, a zadatak nam je bio intervjuirati prolaznike i saznati nešto o sportu u Austriji. Ostatak vremena u trgovačkom centru potrošili smo na kupnju. I kao „Zucker kommt zuletzt“ otišli smo jako nestrpljivi u tvornicu čokolade Zotter. Prije nego što smo ušli u tvornicu, razgledavali smo jestivi zoološki vrt. U tom vrtu bilo je mnogo životinja, a na jednom djelu bilo je groblje čokolade. Na groblju čokolade bile su sve čokolde koje su „izumrle“ tj. više se ne proizvode. Nakon toga pogledali smo kratki dokumentarac o prizvodnji  čokolade. Imali smo priliku  probati više od 180 vrsti čokolada koje smo na kraju mogli kupiti. Našem je putovanju tada  došao kraj. Kući smo se vratili u kasnim večernjim satima s osmjesima na licima. To je bio još jedan predivan izlet koji nikada nećemo zaboraviti.

Monika Horvat, 7. r.

objavio: Nada Križaj   datum: 1. 5. 2017.