Comenius u našoj školi

Autor: Antonija Šikulec, 7. 11. 2011.

Agencija za mobilnost i programe Europske unije (AMPEU) javna je ustanova koja se bavi mobilnošću, promocijom i provedbom programa Europske unije koji se tiču obrazovanja i mladih. AMPEU je osnovana u listopadu 2007., dok u zemljama Europske unije djeluje duži niz godina. S programima koje Agencija provodi upoznala nas je na sjednici Učiteljskog vijeća održanoj 8. srpnja 2011. učiteljica njemačkog jezika, Sunčica Vuljak. Učiteljsko je vijeće odmah pokazalo velik interes za mogućnost uključivanja škole u multilateralni projekt, te je stoga oformljen školski Comenius tim koji čine: Sunčica Vuljak kao koordinatorica projekta, Karolina Vidović kao ravnateljica te učiteljice Sanja Danček, Ivana Biluš, Vlatka Kunić, Biserka Vlah, Dragica Horvat – Fuček, Petra Rožmarić, Ivana Korčanin, Ivana Devčić, učitelj Goran Patljak i knjižničarka Antonija Šikulec.

Prvi zadatak koji smo morali odraditi bio je pronaći škole partnere. Koordinatorica tima registrirala se na e-twinning portalu, pa je tim putem stupila u kontakt s 8 zemalja EU (Rumunjska, Bugarska, Italija, Poljska, Litva, Latvija, Španjolska i Belgija) i Turskom. Škola koordinator projekta je škola iz Milana u Italiji. Dogovarajući se putem e-maila odlučili smo da ćemo naš projekt nazvati “Art and Culture: a bridge over us” („Umjetnost i kultura: most između nas“). U sklopu projekta predstavit ćemo svoju zemlju, njene običaje i kulturu, ali cilj nam je također upoznati život i običaje drugih zemalja uključenih u projekt. Bavit ćemo se glazbom, plesom, likovnom umjetnošću, gastronomijom i mnogim drugim zabavnim i poučnim temama, usavršavat ćemo svoja znanja engleskog, poznavanje informacijske tehnologije, razvijati svijest o poštivanju drugih kultura i različitosti, ali i uočavati ono što nas povezuje.

Da bismo to mogli ostvariti potrebno je puno truda i rada. Sljedeća stepenica na putu je pripremni posjet koji će se održati od 26. studenog do 30. studenog u Milanu. Tamo će koordinatorica našeg tima sa svojim kolegama iz drugih zemalja detaljno dogovoriti sve etape projekta kako bi se u veljači 2012. mogli prijaviti na natječaj AMPEU i dobiti potrebna sredstva za provođenje programa. Ukoliko dobijemo pozitivan odgovor Agencije projekt ćemo početi provoditi školske godine 2012./2013. i trajat će dvije školske godine. Projektom su predviđene mobilnosti (putovanja) učitelja i nastavnika u zemlje uključene u projekt, izrada web stranice, power point prezentacija, plakata, snimanje CD-a i još mnogo toga. Dat ćemo sve od sebe kako bismo stekli što više prijatelja iz Europe, a nadamo se i da će učenici naše škole uživati u provođenju ovih aktivnosti.

« Svibanj 2024 »