Osnovna škola Koprivnički Bregi jedna je od triju osnovnih škola u našoj županiji i jedna od 62 osnovne škole Republike Hrvatske koje će tijekom četiri školske godine provoditi program Cjelodnevne škole čiji je osnovni cilj postizanje vrijednosti okvira programa novim modelima i organizacijom rada osnovne škole kao Cjelodnevne škole.
Model Cjelodnevne škole sastoji se od četiriju odgojno-obrazovnih programa:
- A1 – program nacionalnog kurikuluma redovite i izborne nastave
- A2 – program potpore, potpomognutog i obogaćenog učenja
- B1 – program izvannastavnih aktivnosti
- B2 – program izvanškolskih aktivnosti.
Programi A1 i obvezni dio A2 obvezni su za sve učenike, a izborni A2, B1 i B2 funkcioniraju na načelu izbornosti i dobrovoljnosti služeći zadovoljavanju potreba i interesa učenika.
Pred učenicima i učiteljima Osnovne škole Koprivnički Bregi nalazi se razdoblje u kojemu ćemo imati priliku pokazati kreativnost, inovativnost, spremnost za uporabu novih oblika i metoda rada, spremnost za učenje i iznalaženje relevantnih, funkcionalnih i optimalnih rješenja na putu do suvremene škole čija je misija pružiti učenicima različita iskustva učenja brojnim oblicima odgojno-obrazovnog rada.
Razdoblje pripreme prve školske godine Cjelodnevne škole bilo je ispunjeno aktivnostima usmjerenima k informiranju roditelja (roditeljski sastanci), planiranju (sjednice Učiteljskog vijeća, sastanci Tima za kvalitetu), organizaciji (sastanci ravnatelja u MZO-u, sastanci s osnivačem) i edukaciji (edukacije za izvođenje programa A2 i izvođenje nastave novih predmeta za učitelje i stručne suradnike).
Prvog je nastavnog dana ove školske godine učenike dočekala nova organizacija rada i novi raspored u koji su uključeni obvezni sati A2 programa.
- Učenici 1. – 4. razreda u svojemu rasporedu imaju 4 sata obveznog A2 programa
- Učenici 5. – 8. razreda 4 sata obveznog A2 programa
Organizacijski se sati potpore izvode u vremenskom okviru zajedno s redovitom nastavom što znači da su učenici na obveznom dijelu nastave najduže do 14.15 (razredna nastava), odnosno do 15.05 sati (predmetna nastava), ovisno o broju sati za pojedini razred.
S programom potpore krenuli smo već u prvome tjednu nastave. U okviru programa potpore učitelji učenicima pružaju konkretnu, prilagođenu i učinkovitu potporu u učenju i postizanju ishoda na način da je vrijeme, koje učenici ulažu u učenje, pomaknuto u vrijeme i prostor škole. Provođenjem programa A2 očekuje se manji angažman učenika u pisanju domaćih zadaća kod kuće i time rasterećenje obiteljskog života školskim obvezama. Progresivno je i uvođenje stručnih suradnika u izvođenje programa A2 što znači da u našoj školi pedagog, psiholog i knjižničarka, stručni suradnici, zajedno s učiteljima izvode satove potpore, čime se povećava mogućnost individualnog pristupa učenicima u usmjeravanju k učenju i poticanju samostalnosti.
Nakon obveznog dijela programa A1 i programa A2 učenici sudjeluju u izvannastavnim aktivnostima i izvanškolskim aktivnostima koje traju do 17 sati. Sudjelovanje učenika u B1 i B2 dijelu programa Cjelodnevne škole potpuno je besplatno.
Osim uobičajenih izvannastavnih aktivnosti koje se planiraju, programiraju, organiziraju i realiziraju u OŠ Koprivnički Bregi tijekom godina, kao što su: Dramsko-scenska, Sportska, Likovna skupina, Pjevački zbor, Tamburaška, ove smo školske godine uveli i neke nove aktivnosti koje će zadovoljiti potrebe učenika u smislu postizanja spremnosti za odgovaranje na izazove digitalnog vremena.
U središtu Cjelodnevne škole je učenik koji raste, obrazuje se i razvija pa je stoga briga o zdravoj i uravnoteženoj prehrani važan sastavni dio ovoga programa. U pripremanju obroka za naše učenike vodimo se Nacionalnim smjernicama za prehranu učenika u osnovnim školama Ministarstva zdravlja Republike Hrvatske vodeći računa o energetskim i nutritivnim vrijednostima obroka i uravnoteženoj zastupljenosti glavnih kategorija hrane. U našoj se školskoj kuhinji svakodnevno pripremaju dva besplatna obroka:
- doručak u 8.00 (za 1. – 4. razred) i u 8.45 (za 5. – 8. razred),
- ručak u 11.25 (za 1. – 4. razred) i u 12.25 (za 5. – 8. razred).
Stanka za ručak traje 15 minuta, a ujedno je i stanka za rekreacijsku pauzu u kojoj se izmjenjuju učenici 1. – 4. razreda, odnosno 5. – 8. razreda.
Rekreacijske pauze, kao jedno od mnogih obilježja nove organizacije rada po modelu Cjelodnevne škole, osiguravaju učenicima vrijeme i prostor za kvalitetnu interakciju sa svojim vršnjacima u školskom okružju. Na taj se način učenici povezuju unutar skupine, razvijaju vještine komuniciranja, uvažavanja različitosti, razvijaju suradničke vještine, izgrađuju stavove i vrijednosti, razviju samopouzdanje, sposobnost samoprocjene i kritičkoga mišljenja, razvijaju međusobnu toleranciju i stvaraju pozitivan odnos prema radu, prema sebi i drugima.
S obzirom na to da je Odlukom o kućnom redu naše Škole zabranjeno korištenje mobitela, učenici rekreacijske pauze provode u vođenim aktivnostima koje objedinjavaju sportske aktivnosti, a nakon uređenja škole i aktivnostima umjetničkog područja.
Rekreacijske pauze za učenike 1. – 4. razreda vode učiteljice razredne nastave i učitelj Tjelesne i zdravstvene kulture dok rekreacijske pauze za učenike 5. – 8. razreda, u okviru svojih tjednih zaduženja, vode učitelj Tjelesne i zdravstvene kulture, a od sljedeće godine i učitelj Glazbene kulture, učiteljica Likovne kulture i učiteljica/učitelj Informatike. Učitelji će se izmjenjivati tijekom tjedna osiguravajući tako učenicima raznovrsnost aktivnosti i područja.
S obzirom da ispred škole imamo predivan park i školsko igralište, rekreacijske se pauze odvijaju i na otvorenom sintetizirajući sportske aktivnosti i aktivnosti umjetničkoga područja. Tako naši učenici u tih 15 minuta vježbaju, plešu, stvaraju, pronalaze inovativna rješenja, tragaju za skrivenim predmetima, igraju društvene igre, koriste se digitalnom tehnologijom, u društvu su svojih vršnjaka.
Škola će sudjelovanjem u projektu Cjelodnevne škole uložiti u radove i opremu 314 000,00 eura. Radovi na uređenju škola provest će se ovoga ljeta te nabaviti potrebna oprema. Planiramo svim učionicama dati svjež i novi izgled, kako zamjenom podova tako i uređenjem zidova. Sve ćemo učionice klimatizirati te urediti novi prostor za izvođenje izvannastavnih aktivnosti.
U prošloj školskoj godini provodili smo 23 izvannastavne aktivnosti za koje smo dobili 46 000,00 eura.
U ovoj godini provodit ćemo 18 B1 aktivnosti i 2 B2 aktivnosti ( školu nogometa i tečaj crtanja i slikanja. Sve su aktivnosti za učenike i roditelje potpuno besplatne.
Za implementaciju Eksperimentalnog programa kao i pomoć školama kod prepoznavanja izazova u novoj organizaciji školskog dana, Školi su dodijeljena sredstva iz Programa Malih darovnica u iznosu od 20 000,00 eura. Škola će ih utrošiti za specifične potrebe i izazove povezane s prelaskom CDŠ škole na cjelodnevni rad.
Naši će učenici kroz program Cjelodnevne škole imati besplatne udžbenike i radne bilježnice kao i materijale koji su im potrebni za odgojno-obrazovni rad.
Cijenjeni roditelji, budimo jedni drugima podrška jer samo kvalitetnom suradnjom našoj djeci pružamo ljepšu i uspješniju budućnost.
Veselimo se zajedno svakom novom danu naše Cjelodnevne škole.