Kad zvoni?
MREŽA ŠKOLA BEZ NASILJA

Dan građanskog odgoja u četvrtom razredu

U srijedu 28. siječnja učenici četvrtog razreda održali su dan građanskom odgoju. Na satu Hrvatskog jezika pričali su o legendama o dolasku Hrvata na područje današnje domovine. Imali su dva tjedna vremena za pripremu i pronalazak njima najzanimljivije legende. Na drugom satu Hrvatskoga jezika po uzoru na pronađene i ispričane legende učenici su se samostalno okušali u pisanje legende o dolasku Hrvata. Na satu Prirode i društva  proširili su svoje znanje o dolasku Hrvata. Slijedio je najzanimljiviji sat za njih, legendu koja im se najviše sviđala mogli su i oslikati u likovnoj tehnici po vlastitom izboru na satu Likovne kulture.

Ovo su najuspješnije legende koje su napisali učenici.

Legenda o pjetliću

Bilo je to prije petsto godina, kada su Turci napali moj lijepi  grad Koprivnicu. Stigli su na konjima. Kraj sebe su držali željezne štitove. Kad su kretali u napad glasno su vikali, ali mi smo bili spremni. Imali smo topove i malo više hrane. Nakon nekoliko dana borbe ponestalo nam je topovskih kugli. Dogovarali smo se kako otjerati Turke i što na njih ispaliti iz topa. Jedna je žena imala pijetla i ponudila nam da ga ispalimo iz topa. Nismo imali izbora i poslušali smo je. Turci su pomislili da imamo previše hrane i počeli su bježati. tako je nas pjetlić spasio od Turaka.

Partik Šimunić

Legenda o Marku

Nakon smrti kralja Petra I došao je na vlast njegov sin Marko. Bio je okrunjen u Sinju. Papa mu je poslao krunu. Na svojoj krunidbi je upoznao lijepu Margaretu. Oženio  se njome. Zajedno su vladali državom. Kralj se često borio protiv Mađara i drugih neprijatelja. Sve ih je uspješno tjerao. Ljudi su ga jako voljeli .Jednoga dana kralja Marka posjetio je neki čovjek. Rekao mu da ga šalje kralj Borna, koji traži pomoć u ljudstvu za rat protiv Muslimana i oslobođenje Jeruzalema. Kralj Marko sazvao je sabor na Kosovu. Kada su prisutni čuli da je riječ o ratu, ubili su ga. Na smrti izrekao je prokletstvo. „Dao Bog da nikada ne imali kralja svoje krvi!“

Sanda Varović

„Novi grb“

Krajem 15 stoljeća Hrvati vode rat protiv Mlečana. Mlečani su uspjeli pobijediti kralja Držislava i zarobiti ga u kulu. Mali Miškin je vidio kako vode kralja u kulu. Mletački dužd Petra II čuo je od svojih vojnika da kralj Držislav dobro igra šah. Kad je dužd odlučio izazvati kralja na dvoboj u šahu čuo je vrisku, lupkanje i bacanje kamenja na njegove vojnike. Kralj je zao da to radi mali Miškin. Ipak je dužd pitao kralja hoće li igrati šah u tri runde. Kralj je pristao, a dužd mu je obećao ako pobjedi u sve tri runde da će ga pustiti. Tako je i bilo kralj je pobijedio, a dužd ga je pustio. Ispred kule kralja Držislava čekao je mali Miškin i odveo ga kući. Kralj je odlučio da će „novi“ hrvatski grb izgledati u obliku šahovske ploče.

Lorna Zbodulja

Dragica Horvat-Fuček

objavio: Nada Križaj   datum: 4. 2. 2015.