Comenius školska partnerstva - projekt “Customs, traditions and art: a river flowing around Europe”

Autor: Sunčica Vuljak, 12. 11. 2012.

Od 6. do 10. studenog 2012. godine predstavnici naše škole, Sunčica Vuljak, koordinatorica projekta, Karolina Vidović, ravnateljica, Jelena Šimek, pedagoginja, i Petra Rožmarić, učiteljica hrvatskog jezika, odradile su mobilnost u Latviju. Bila je to prva od ukupno sedam mobilnosti koje su planirane za ovu i sljedeću školsku godinu u okviru našeg multilateralnog školskog projekta. Za ovu smo mobilnost trebali pripremiti prezentaciju svoje zemlje i svoje škole te pripremiti logotipe projekta. U našoj su školi svi učenici viših razreda izradili svoj prijedlog logotipa, a nakon odabira kojeg smo obavili u svakom razrednom odjelu, odlučili smo tri najbolja logotipa ponijeti sa sobom u Latviju. To su bili radovi Leonarde Tomiek (6. razred), Marije Kuštelege (7. razred) i Luke Varge (7. razred). Prezentaciju Hrvatske i naše škole izradili su učenici Comenius skupine, koji su također naučili pretvoriti prezentaciju u elektroničku knjigu, tako da njihov rad možete pogledati na web stranici projekta    http://rivercomenius.weebly.com/pictures-from-croatia.html gdje se nalaze linkovi.

Naši su nas domaćini dočekali u zračnoj luci u Rigi odakle smo autobusom zajedno sa svim ostalim partnerima otputovali u Madonu, mjesto u kojem se nalazi latvijska škola partner. Idućeg smo dana posjetili školu, koja nas je oduševila svojom veličinom i opremljenošću. Sudjelovali smo u nastavi tako da smo učenike naučili nekoliko hrvatskih i engleskih riječi / rečenica, pjevali smo s njima i odgovarali na njihova mnogobrojna pitanja o našoj zemlji. Nakon toga sve su zemlje partneri predstavile svoju zemlju i školu učenicima i učiteljima latvijske škole. U popodnevnim smo satima posjetili gradsku vijećnicu i razgovarali s predstavnikom gradskog vijeća. Najviše nas se dojmila činjenica da polovicu svog budžeta troše za školstvo. Posjetili smo glazbenu i likovnu školu te novi gradski sportski centar i uvjerili smo se da djeca u popodnevnim satima svoje slobodno vrijeme uglavnom provode baveći se kreativnim radom, što je ili potpuno besplatno ili se za to plaća simbolična mjesečna naknada. Sljedećeg su nas dana naši domaćini poveli u okolicu svog grada kako bi nam pokazali čime se bave stanovnici njihovog kraja. Posjetili smo keramičara, farmu koza, a zajednički smo ispekli tradicionalni raženi kruh i izradili dvije vrste maslaca. Na sastanku koordinatora održanom u popodnevnim satima odlučivali smo o aktivnostima koje slijede te odabrali turski logotip kao logotip našeg zajedničkog projekta. Petak ujutro koordinatori su opet proveli planirajući buduće aktivnosti, nakon čega smo prisustvovali u tradicionalnoj proslavi dana sv. Martina u školi. Učenici su zajedno sa svojim učiteljima pjevali, plesali i održali tržnicu u školi, gdje su djeca prodavala svoje slastice i druge radove. Nakon ručka sudjelovali smo u Danu sjećanja na pale heroje. Ceremonija je održana na pravoslavnom groblju. Održani su govori, pjevalo se i sviralo, a položen je i vijenac na spomenik palim herojima iz Prvog svjetskog rata. U kasnim popodnevnim satima prisustvovali smo koncertu glazbene škole. Te smo večeri na oproštajnoj večeri i sami naučili plesati nekoliko tradicionalnih latvijskih plesova što nam se jako svidjelo.

Na ovom smo putovanju produbili svoja prijateljstva ne samo sa školom domaćinom, već i s ostalim partnerima i dobili smo novi poticaj za rad na našem projektu. Odlučili smo naše učenike podučiti jednom od latvijskih tradicionalnih plesova i pokazati im prezentacije škola partnera kako bi i oni s novim žarom prionuli na sljedeće zadatke koji nas čekaju, od kojih je prva prezentacija igara naše zemlje.