Terenska nastava – Feldbach i Styrassic Park

Autor: Nada Križaj, 14. 5. 2018.

U subotu, 12. svibnja 2018., učenici naše škole sudjelovali su zajedno s učenicima OŠ Andrije Palmovića iz Rasinje na terenskoj nastavi održanoj u austrijskom gradiću Feldbachu i u Styrassic Parku u Bad Gleichenbergu. Učenici su tijekom terenske nastave imali brojne zadatke koje su uspješno i na opće zadovoljstvo riješili. Za vrijeme vožnje autobusom do našeg prvog odredište dvoje je brzo imenovanih „nutricionista“, Antonija Kovač iz OŠ Koprivnički Bregi i Alan Jantolek iz OŠ Andrije Palmovića, ispitalo učitelje u pratnji što su spakirali za jelo, jer je ovogodišnja terenska nastava bila u znaku zdrave prehrane. Hrana je bila bodovana i proglašena je pobjednica u zdravoj prehrani. Cilj ovog pomalo šaljivog natjecanja bio je osvijestiti važnost zdrave prehrane. Sa zadovoljstvom mogu reći da su i neki učenici poslušali savjete i sa sobom ponijeli voće, zdrave grickalice – orašasto i suho voće te negazirane voćne sokove. Nakon tog učiteljskog natjecanja na red su došli učenici. Dvije učenice, Sara Bednaić i Tihana Mađarić, predstavljale su svaka svoju školu. Imale su zadatak za vrijeme vožnje nacrtati deset pojmova koje čuju na njemačkom jeziku. Popise deset riječi za svaku su učenicu pripremili učenici iz druge škole. S nekoliko bodova više pobijedila je Sara Bednaić, a obje su učenice dobile simbolične nagrade. Po dolasku u Feldbach učenici su posjetili Zavičajni muzej smješten u starom obrambenom zdanju koje je građanima Feldbacha služilo kao skrovište i obrana još od vremena borbe protiv Turaka. Muzej ima sljedeće zbirke: etnološku, obrtničku, geološku i mineralošku, arheološku, kulturalnu, povijesnu, ribolovnu, krojačku i vatrogasnu. Svi su eksponati pronađeni i korišteni isključivo u kraju u kojem se nalazi muzej. Od svih ovih zbirki učenike se najviše dojmila povijesna učionica u kojoj smo na brzinu odglumili dio povijesnog sata i podijelili packe. Slijedio je rad u skupinama. Učenici su imali zadatak anketirati građane Feldbacha na temu „slatkiši“. Pitanja su pripremili učenici 7. i 8. razreda. Svaki je učenik osim toga imao zadatak da tijekom cijelog dana zapiše barem deset riječi koje je vidio negdje u gradu, na nekom znaku, u muzeju i sl. te da zaključi što one znače. U Styrassic Parku koji uz preko 85 modela dinosaura u prirodnoj veličini sadrži i cijeli niz atrakcija učenici su u dvije skupine imali team building pod vodstvom zaposlenika parka. Jedna je skupina izradila splav na kojem smo se provozali po jezeru dinosaura, a druga se skupina bavila penjanjem. Nakon šetnje parkom, 8D i 9D kina, spuštanja po ogromnom toboganu i kupovanja neizostavnih suvenira i sladoleda učenici su se uputili kući. Nakon terenske nastave učenici će izraditi i prezentacije o svom putovanju.

Veselimo se terenskoj nastavi sljedeće godine!

Učiteljica Njemačkog jezika, Sunčica Vuljak